(Bez pisanog odobrenja autora tekstova nije dozvoljeno preuzimanje sadržaja portala www.svetazemlja.info u komercijalne svrhe. Za detalje sadržaja i upite pišite na email: njonic@yahoo.com. Zakon o autorskom i srodnim pravima 2009,2011,2012.)// nov.2014
Ova stranica je u fazi izrade. This page is under construction.
Jerusalimaska patrijaršija je majka svih hrišćanskih crkava na svetu. Jedan od osnivača i prvi episkop Jerusalimski je bio Sveti Jakov, brat Isusa Hrista. Na čelu patrijaršije je bio od smrti Isusa Hrista do 62 god..n.e. i od njega pa do danas pravoslavna Jerusalimska patrijaršija predstavlja koren svetskog hrišćanstva i danas je prisutna sa mnoštvom manastira i hramova širom Svete zemlje. Ovde su prikazani svi danas aktivni hramovi Jerusalimske patrijaršije na istočnoj obali, danas Jordana. Danas je u Jordanu 6-10% od ukupnog stanovništva pravoslavne veroispovesti. Slike ovih hramova su na linkovima.
Hram Sretenja Gospodnjeg u Amanu
Hram Presvete Bogorodice u Džabal-Hadžu
Hram Svetih Konstantina i Jelene u Mardž al-Hamamu
Hram Svetog Nektarija
Hram Proroka Ilije u Abunsairu
Hram Svetog Nikole u Marku
Hodočasnički Hram Svetog Jovana Krstitelja na reci Jordan
Stari manastir Svetog Jovana na reci Jordan
Južni tok reke Jordan,blizu ušća u Mrtvo more je mesto koje je značajno za hrišćane, tu je mesto krštenja Isusa Hrista, tu je mesto gde je Prorok Ilija prelazio sa svojimvatrnim kočijama, u tom predelu ima mnogo manastira, skitova i kelija monaških u oblasti Jerihona, tu je i mesto koje su Izraelci prešli reku Jordan po povratku iz Egipta.
Krštenje Isusovo je bilo na ovom mestu, na oko 5 km od ušća reke Jordan u Mrtvo more, gde ga je Sveti Jovan krstio (Matej 3:13)"Tada dođe isus iz Galileje da ga krsti Jovan"; (Matej 3:16) I čim ga Jovan krstiše, otvori se nebo i Duh Božji u obliku goluba se spusti na Isusa, koji zasija". (Jovan 1:28) "Krštenje je bio u Vitavari, na drugoj obali gde je Jovan krštavao". I ovaj događaj je bio prekretnica u Hristovom životu koji je izmenio tok istorije sveta.
U Vizantijsko (Romelijsko) vreme, več u 4.veku veliki broj hodočasnika je pohodio reku Jordan da bi se krstili kao i Isus, zbog toga su Vizantijski carevi izgradili Hram Svetog Jovana koji je bio aktivan do 8.veka kada ga uništavaju Persijanci. U vreme krstaša, hram se obnavlja, 1128.godine i to na temeljima starog Hrama. U vreme Otomanskog carstva Hram je funkcionisao sa dosta manje posećenosti. U 19.veku ponovo dolazi do ekspanzije hodočašća i veliki broj posetilaca je primao Hram, pa je svaka konfesija izgradila sebi kapelu, paraklis, tako da su do 20.veka oko Hrama Svetog Jovana bili brojni manji Hramovi-kapele, za Egipćane, Kopte, Katolike, Luterance,...
Manastir Svetog Jovana je 1927 godine bio teško oštečen u zemljotresu ali je popravljen, a obnovljen je i proširen 1954 godine. Nakon šestodbevnog rata 1967 godine, Izraelska vojska je došla do reke Jordan i tu postavila granicu, od tada je to vojna zona u koju nema ulaska, manastir Svetog Jovana je zato ostao bez hodočasnika i može se posetiti samo za vreme Uskrsa, kada Jordanska i Izraelska vojska otvaraju granice. To je danas stari manastir Svetog Jovana. Zbog novonastale situacije, Jerusalimska patrijaršija da bi izašla u susret pravoslavnim hodočasnicima izgradila je nov manastir Svetog Jovana koji se nalazi van vojne zone, a u blizini je starog manastira i na reci Jordan i u kome danas postoji slobodan pristup za hodočašće i krštenja.
Novi manastir Svetog Jovana
mesto na kome se danas vrše krštenja
Hram Svetog Save Osvećenog
Inicijali ispod krst IS HS NI KA što znači " Isus Hrist pobeđuje"
Katedrala blagoveštenja presvete Bogorodice u Abdali
Hram Vaznesenja u Kaldahu
Hram Presvete Bogorodice u Džabal Hadžu
Hram Svetog Georgija u Adžlunu
Hram Uspenja Presvete Bogorodice u Salti
Hram Svetog Nikole u Akabi
Hram presvete Bogorodice u Dibenu
Hram Blagoveštenja u Zarki
Hram na planini Nebo, Jordan
Hram na planini Nebo
Ovaj hram je izgrađen na temeljima Rimskog utvrđenja Jafia iz 67 godine n.e.
Ostali hramovi i manastiri Palestine
(sledi dopuna)
|