(Bez pisanog odobrenja autora tekstova nije dozvoljeno preuzimanje sadržaja portala www.svetazemlja.info u komercijalne svrhe. Za detalje sadržaja i upite pišite na email: njonic@yahoo.com. Zakon o autorskom i srodnim pravima 2009,2011,2012.)// nov.2014
Mozaik iz Madabe
najstariji prikaz Svete zemlje
Najznačajniji mozaik iz Vizantijskog-romelijskog doba je otkriven u madabi, selu 30 km južno od Amana, Jordan, u decembru 1896god. Najveći deo mozaične karte je sačuvan pošto se na njenoj osnovi osnovi nalazili stubovi prebiteriuma. Mozaik je nađen u pravoslavnoj crkvi iz 4 veka. Prvobitna kompozicija je bila približne veličine današnjoj 15h 5,60 metara.
Mapa se danas nalazi u Grčkoj pravoslavnoj crkvi u Madabi, Jordan
Na mapi se nalazi oko 150 natpisa koji su obuhvatili područje od Tira i Sidona na severu pa do delte Nila na jugu., pa od Sredozemnog mora do Arapske pustinje. Topografija tadašnje Palestine je veoma verno urađena, od doline VAdi u Jordanu do Samarije i Judeje na zapadu. Veoma su verno prikazani kako veliki takoi mali gradovi Palestine: Jerusalim, Askalon, Neapolis, Gaza i Pelusium, Keraku, Lod, Iabneel, Ašdod, Eleufteropolis, Jerihon, Bez Zahar, Bersabea sve do detalja kao što su kapije sa bočnim kulama i crkvama i svetilišta. Sadržaji natpisa, posebno direktne reference izraelskih plemena, imena, citata iz biblijskih tekstova, jasno ukazuju na to da je, pre svega, Karta dokument biblijske geografije na osnovu Onomastikona biblijskihtekstova od Euzebija (4 vek). Karta stoga pokriva teritoriju 12 biblijskih plemena i okolnih regiona, definisanim, takoreći u granicama Hanana obećano Avramu.
Dodavanje pomenutih mesta u Novom zavetu, a primarni značaj prikazanih hrišćanskih svetinja, crkava i Bazilike Svetog groba čini mapu za čitanje priča spasenja u geografskom kontekstu. Sveti grad Jerusalim je predstavljen u centru Ekumene iskupljenja, a zgrada kojoj se daje najveći značaj je Konstantinov kompleks na Golgoti i Isusov grob.
Hrišćani koji su živeli u 6 veku su napravili ovaj mozaik mapu koju su izuzetno poštovali.
Mapa Svete zemlje iz 1856. godine
Pojedini manastiri i crkve Jerusalimske i Ruske patrijaršije u Izraelu i Palestini
Srpske svetinje u starom jezgru Jerusalima
izvor mape: www.jerusalem.com
Staro jezgro Jerusalima
Karta Svete zemlje štampana u Beogradu 1856 godine
madraci
cvijeće
horoscope
vicevi
sanovnik
horoskop
kalkulator
recepti
sound test
cosmetics
blumen
lektire
poruke
smrtovnice
knjige
jastuci
računanje postotka
Biznis ideje
ljubavni sat
evri u dinare
gledalica
vrijeme sutra
umrli danas
Weight Loss Injections |