(Без писаног одобрења аутора текстова није дозвољено преузимање садржаја портала www.svetazemlja.info у комерцијалне сврхе. За детаље садржаја и упите пишите на емаил: njonic@yahoo.com. Закон о ауторском и сродним правима 2009,2011,2012.)// нов.2014
Ова страница је у фази израде. Тhis page is under construction.
Јерусалимаска патријаршија је мајка свих хришћанских цркава на свету. Jедан од оснивача и први епископ Јерусалимски је био Свети Јаков, брат Исуса Христа. На челу патријаршије је био од смрти Исуса Христа до 62 год..н.е. и од њега па до данас православна Јерусалимска патријаршија представља корен светског хришћанства и данас је присутна са мноштвом манастира и храмова широм Свете земље. Овде су приказани сви данас активни храмови Јерусалимске патријаршије на источној обали, данас Јордана. Данас је у Јордану 6-10% од укупног становништва православне вероисповести. Слике ових храмова су на линковима.
Храм Сретења Господњег у Аману
Храм Пресвете Богородице у Џабал-Хаџу
Храм Светих Константина и Јелене у Марџ ал-Хамаму
Храм Светог Нектарија
Храм Пророка Илије у Абунсаиру
Храм Светог Николе у Марку
Ходочаснички Храм Светог Јована Крститеља на реци Јордан
Стари манастир Светог Јована на реци Јордан
Јужни ток реке Јордан,близу ушћа у Мртво море је место које је значајно за хришћане, ту је место крштења Исуса Христа, ту је место где је Пророк Илија прелазио са својимватрним кочијама, у том пределу има много манастира, скитова и келија монашких у области Јерихона, ту је и место које су Израелци прешли реку Јордан по повратку из Египта.
Крштење Исусово је било на овом месту, на око 5 км од ушћа реке Јордан у Мртво море, где га је Свети Јован крстио (Матеј 3:13)"Тада дође исус из Галилеје да га крсти Јован"; (Матеј 3:16) И чим га Јован крстише, отвори се небо и Дух Божји у облику голуба се спусти на Исуса, који засија". (Јован 1:28) "Крштење је био у Витавари, на другој обали где је Јован крштавао". И овај догађај је био прекретница у Христовом животу који је изменио ток историје света.
У Византијско (Ромелијско) време, веч у 4.веку велики број ходочасника је походио реку Јордан да би се крстили као и Исус, због тога су Византијски цареви изградили Храм Светог Јована који је био активан до 8.века када га уништавају Персијанци. У време крсташа, храм се обнавља, 1128.године и то на темељима старог Храма. У време Отоманског царства Храм је функционисао са доста мање посећености. У 19.веку поново долази до експанзије ходочашћа и велики број посетилаца је примао Храм, па је свака конфесија изградила себи капелу, параклис, тако да су до 20.века око Храма Светог Јована били бројни мањи Храмови-капеле, за Египћане, Копте, Католике, Лутеранце,...
Манастир Светог Јована је 1927 године био тешко оштечен у земљотресу али је поправљен, а обновљен је и проширен 1954 године. Након шестодбевног рата 1967 године, Израелска војска је дошла до реке Јордан и ту поставила границу, од тада је то војна зона у коју нема уласка, манастир Светог Јована је зато остао без ходочасника и може се посетити само за време Ускрса, када Јорданска и Израелска војска отварају границе. То је данас стари манастир Светог Јована. Због новонастале ситуације, Јерусалимска патријаршија да би изашла у сусрет православним ходочасницима изградила је нов манастир Светог Јована који се налази ван војне зоне, а у близини је старог манастира и на реци Јордан и у коме данас постоји слободан приступ за ходочашће и крштења.
Нови манастир Светог Јована
место на коме се данас врше крштења
Храм Светог Саве Освећеног
Иницијали испод крст ИС ХС NI КА што значи " Исус Христ побеђује"
Катедрала благовештења пресвете Богородице у Абдали
Храм Вазнесења у Калдаху
Храм Пресвете Богородице у Џабал Хаџу
Храм Светог Георгија у Аџлуну
Храм Успења Пресвете Богородице у Салти
Храм Светог Николе у Акаби
Храм пресвете Богородице у Дибену
Храм Благовештења у Зарки
Храм на планини Небо, Јордан
Храм на планини Небо
Овај храм је изграђен на темељима Римског утврђења Јафиа из 67 године н.е.
Остали храмови и манастири Палестине
(следи допуна)
|